Aktualności

Dzień Wojska Polskiego w Miasteczku Galicyjskim

 

W sobotę 15 sierpnia zapraszamy do Miasteczka Galicyjskiego na rodzinny festyn historyczny z okazji święta Wojska Polskiego. Początek o godz. 12. Wstęp wolny!

Musztra paradna Orkiestry Reprezentacyjnej i Kompanii Honorowej Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej, pokazy ratownictwa techniczno-drogowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, koncert pieśni patriotycznych i regionalnych w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Lachy”, prezentacja umundurowania wojskowego oraz repliki przedwojennego czołgu (tzw. tankietki) przygotowana przez członków sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu, konkursy z nagrodami i wojskowa grochówka dla wszystkich chętnych – to główne atrakcje festynu historycznego z okazji święta Wojska Polskiego, który odbędzie się 15 sierpnia w Miasteczku Galicyjskim.

Dzień Wojska Polskiego to już drugi z cyklu trzech festynów historycznych organizowanych w Miasteczku Galicyjskim przez sądecką Fundację „Żyj Aktywnie”, w ramach projektu „Polska jest nasza”. 2 maja odbył się festyn związany z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz święta Flagi Państwowej, natomiast 11 listopada szykowana jest plenerowa impreza z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem projektu jest edukacja historyczna i patriotyczna mieszkańców regionu, poprzez wspólne świętowanie ważnych dla wszystkich Polaków obchodów i wydarzeń. Tak też będzie 15 sierpnia, podczas festynu z okazji święta Wojska Polskiego.

Impreza rozpocznie się o godz. 12, a zakończy o godz. 17. Na terenie Miasteczka przystrojonego w barwy narodowe spotkać będzie można członków sądeckiego oddziału PTH, prezentujących umundurowanie polskich żołnierzy. Każdy chętny będzie mógł przyjrzeć się z bliska replice przedwojennej tankietki tks, zrekonstruowanej przed kilku laty przez Marka Janczaka z Łabowej. Te lekkie czołgi były produkowane od 1934 r. w Warszawie i brały udział w walkach we wrześniu 1939 r. Do dzisiaj zachował się tylko jeden oryginalny egzemplarz, który można zobaczyć w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Replika z Łabowej jest jedyną w Polsce.

O godz. 13 rozpoczną się pokazy ratownictwa techniczno-drogowego w wykonaniu Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Dodatkową atrakcją będzie fakt, iż strażacy wykorzystają również dawny sprzęt strażacki, zgromadzony w remizie Miasteczka Galicyjskiego. Druhowie szykują też konkursy i zabawy sprawnościowe dla najmłodszych uczestników festynu.

Kolejnym punktem w programie festynu będzie pokaz musztry paradnej Orkiestry Reprezentacyjnej i Kompanii Honorowej Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej (godz. 15). Następnie (godz. 16) na scenę wyjdzie Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy”, który da koncert pieśni patriotycznej i regionalnej.

W trakcie festynu odbywać się będzie również kiermasz twórców ludowych i lokalnych wyrobów. Dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu nie zabraknie również czegoś dla ciała – każdy chętny będzie mógł skosztować prawdziwej, wojskowej grochówki.

Festyn organizuje Fundacja „Żyj Aktywnie”, współorganizatorami są:  Gościniec Galicyjski, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Miasteczko Galicyjskie, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy” oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.

Realizacja projektu „Polska jest nasza” jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego.