Aktualności

Święto Wojska Polskiego [ZDJĘCIA]

W minioną sobotę (15 sierpnia) w Miasteczku Galicyjskim odbył się rodzinny festyn historyczny z okazji święta Wojska Polskiego. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Musztra paradna Orkiestry Reprezentacyjnej i Kompanii Honorowej Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej, pokazy ratownictwa techniczno-drogowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, koncert pieśni patriotycznych i regionalnych w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Lachy”, prezentacja umundurowania wojskowego oraz repliki przedwojennego czołgu (tzw. tankietki) przygotowana przez członków sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu, konkursy z nagrodami i wojskowa grochówka dla wszystkich chętnych – 15 sierpnia nie brakowało atrakcji dla tych, którzy odwiedzili Miasteczko Galicyjskie. Wszystko w ramach rodzinnego festynu historycznego z okazji święta Wojska Polskiego.

Przez kilka godzin na terenie przystrojonego w barwy narodowe Miasteczka można było spotkać członków sądeckiego oddziału PTH, prezentujących umundurowanie polskich żołnierzy. Każdy chętny - a tych nie brakowało - mógł przyjrzeć się z bliska replice przedwojennej tankietki tks, zrekonstruowanej przed kilku laty przez Marka Janczaka z Łabowej. Najmłodsi uczestnicy festynu (ale nie tylko) chętnie fotografowali się z niespotykanym pojazdem.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się pokazy ratownictwa techniczno-drogowego w wykonaniu Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Dodatkową atrakcją był fakt, iż można było zobaczyć dawny sprzęt strażacki, zgromadzony w remizie Miasteczka Galicyjskiego. Najmłodsi uczestnicy imprezy chętnie zaś stanęli do rywalizacji w konkursach sprawnościowych przygotowanych przez strażaków.

Licznie zgromadzona w Miasteczku publiczność gromkimi brawami nagrodziła Orkiestrę Reprezentacyjną i Kompanię Honorową Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej, która zaprezentowała musztrę paradną. Imprezę zakończył Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy”, który dał koncert pieśni patriotycznej i regionalnej.

W trakcie festynu można było podziwiać (i zakupić) wyroby lokalnych twórców, a dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu dla żadnego uczestnika nie zabrakło prawdziwej, wojskowej grochówki.

Dzień Wojska Polskiego był drugim z cyklu trzech festynów historycznych organizowanych w Miasteczku Galicyjskim przez sądecką Fundację „Żyj Aktywnie” w ramach projektu „Polska jest nasza”. Na 11 listopada szykowana jest plenerowa impreza z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem projektu jest edukacja historyczna i patriotyczna mieszkańców regionu, poprzez wspólne świętowanie ważnych dla wszystkich Polaków obchodów i wydarzeń. 

Festyn zorganizowała Fundacja „Żyj Aktywnie”, współorganizatorami byli:  Gościniec Galicyjski, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Miasteczko Galicyjskie, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy” oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.

Realizacja projektu „Polska jest nasza” jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego.

Dziękujemy wszystkim za udział w imprezie i już dzisiaj zapraszamy 11 listopada na wspólne świętowanie Dnia Niepodległości.