Aktualności

Piknik patriotyczny z okazji Święta Niepodległości

Józef Piłsudski po raz kolejny odwiedzi Miasteczko Galicyjskie. Inscenizacja historyczna przypominjąca wjazd marszałka do Nowego Sącza w grudniu 1914 roku, będzie główną atrakcją tegorocznego pikniku patriotycznego z okazji Święta Niepodległości. Dla uczestników imprezy przygotowaliśmy również wiele innych atrakcji.

Piknik patriotyczny rozpocznie się już o godzinie 11:00. Wówczas w Miasteczku Galicyjskim swoje stoiska otworzą artyści ludowi, a wszystkim gościom rozdane zostaną biało-czerwone kotyliony. Swoje stoisko będzie też miała Jednostka Strzelecka Strzelec z Nowego Sącza. Program artystyczny zainagurowany zostanie natomiast o godzinie 14:00. Wówczas odbędzie się inscenizacja wjazdu marszałka Józefa Piłsudskiego do Nowego Sącza, upamiętniająca wydarzenia z drugiej połowy grudnia 1914 roku, po zwycięskiej bitwie pod Marcinkowicami. Po inscenizacji odbędzie się pokaz musztry konnej w wykonaniu członków grupy rekonstrukcji historycznej, ubranych w mundury ułanów z czasów I Wojny Światowej. Kolejnym punktem programu będzie występ Zespołu Regionalnego Jasieniczanka, którego członkowie zaprezentują pieśni i tańce ludowe prosto ze Śląska Cieszyńskiego. Początek występu o godzinie 15:00. O godzinie 16:00 zaplanowaliśmy natomiast koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Regionalnego Lachy. Przez cały dzień będzie można zwiedzać wszystkie ekspozycje Miasteczka Galicyjskiego i to za darmo. Przewodnicy będą czekać na sądeczan w każdym budynku. W Karczmie natomiast serwowane będą najlepsze, regionalne dania.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Żyj Aktywnie przy pomocy: Gościńca Galicyjskiego, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Urzędu Miasta Nowego Sącza, sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego i Jednostki Strzeleckiej Strzelec z Nowego Sącza. Wsparcia finansowego udzielił także Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.