Aktualności

Dzień Flagi w Miasteczku Galicyjskim

Liczne atrakcje czekały na wszystkich, którzy 2 maja odwiedzili Miasteczko Galicyjskie. Wszystko za sprawą zorganizowanego przez Fundację Żyj Aktywnie pikniku patriotycznego. 

Dzień Flagi był pierwszą z trzech imprez, które Fundacja „Żyj Aktywnie” organizuje w ramach zadania publicznego pn. „Polska jest nasza - cykl festynów historycznych w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu”, realizowanego dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego. Celem majowego, rodzinnego pikniku było wspólne świętowanie Dnia Flagi oraz obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Impreza rozpoczęła się „hucznie” od przemarszu małomiasteczkowym rynkiem Orkiestry OSP z Tęgoborzy pod przewodnictwem kapelmistrza Romana Gwoździa. Następnie na ratuszu Miasteczka Galicyjskiego rozwinięto polską flagę i wspólnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Był to wstęp do koncertu muzyki rozrywkowo-patriotycznej w wykonaniu strażackiej orkiestry, uświetnionego pokazami „Tamburmajorek” ze Starego Sącza.

Po koncercie nadszedł czas na program Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „LACHY”, złożony z inscenizacji  starodawnego obrzędu Zrękowin, konkursu pieśni patriotycznych (z nagrodami), prezentacji tradycyjnych narodowych tańców z nauką kroków i wspólnym odtańczeniem poloneza.

W dalszej części zaprezentowała się młodzież z Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach. Uczniowie z klasy wojskowej, policyjnej i pożarniczej dali pokaz musztry wojskowej i przeprowadzili warsztaty tematyczne. Na koniec gościnne występy dały chór „Immaculata” z Nowego Sącza oraz chór młodzieżowy „Petits Chanteurs” z miasta Lambres lez Douai we Francji.

W trakcie festynu nie zabrakło dodatkowych atrakcji. Wszyscy chętni mogli obejrzeć okolicznościową wystawę związaną z Dniem Flagi RP, a na stoisku Stowarzyszenia Młodzi Aktywni zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z napisem „Kocham Polskę” i wziąć udział w quizie wiedzy na temat Konstytucji 3 Maja. Dużym zainteresowaniem cieszyły się loty pokazowe orłów, jak również prezentacja ptaków i zwierząt, m.in. orła bielika, lisów czy norek. Najmłodsi mogli przejechać się na kucykach srokatych, a wszyscy chętni wsiąść do konnego powozu i zatoczyć rundę wokół Miasteczka Galicyjskiego. Na terenie Miasteczka odbywały się liczne prezentacje rzemiosła i rękodzieła, nie zabrakło też stoisk tematycznych: m.in. ogrodniczych czy pszczelarskich.

Uczestnikom imprezy rozdano ok. 400 ręcznie wykonanych kotylionów oraz flag narodowych. Rozdawali je m.in. Marek Sowa, marszałek Małopolski oraz poseł Andrzej Czerwiński, którzy byli gośćmi honorowymi imprezy.

Fundacja Żyj Aktywnie dziękuje wszystkim współorganizatorom za pomoc w przygotowaniu wydarzenia, wykonawcom za przygotowane atrakcje, a uczestnikom za wspólne świętowanie. Już dzisiaj zapraszamy na kolejne festyny historyczne pn. „Polska jest nasza”. 15 sierpnia odbędzie się piknik z okazji Święta Wojska Polskiego, a 11 listopada impreza z okazji Odzyskania Niepodległości.